BAŞKENT ÜNİVERSİTESİ
İletişim Fakültesi

 

Foto Safari

Türkiye'de Foto Safari Macerası

Başkent Üniversitesi İletişim Fakültesi, İspanya’nın tarihi Malaga Üniversitesi, UNESCO ve Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin işbirliği ile düzenlenen “Türkiye’de Foto-Safari:  Fotoğraf Gazeteciliği, Eğitim ve Tanıtım Projesi”, 16 Nisan’da Başkent Üniversitesi Avni Akyol Konferans Salonu’nda yapılan açılış ile başladı. 

İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Özcan Yağcı ve İletişim Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Doğan Tılıç’ın projeyi anlattıkları konuşmaları ardından Başkent Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ali Haberal ve Malaga Üniversitesi UNESCO Temsilcisi Prof. Bernardo Diaz Nosty, İspanya Büyükelçisi Rafael Mendivil Peydro açılış konuşmalarını gerçekleştirdi. Öğrencilere katılım sertifikalarının dağıtılması ardından fotoğraf çekimleri Bağlıca Kampüsü gezisi ile başladı. Öğrencilerin fotoğraf alanında bilgi ve becerilerini geliştirmelerini hedefleyen projenin ilk günü bir dizi seminer ile devam etti. Foto-Safari projesine katılmaya hak kazanan 10 Başkent Üniversitesi ve 10 İspanya Malaga Üniversitesi öğrencisi Prof. Dr. Doğan Tılıç “Ethics in Photojournalism”, El Pais Gazetesi Türkiye temsilcisi Andres Mourenza Urbina “Reporting Turkey in Spanish” ve Doç. Dr. Pelin Aytemiz’in “From Travelogues to Travel (B)logs” isimli sunumlarını dinledi. Seminer programı Güzel Sanatlar Tasarım ve Mimarlık Fakültesi Öğr. Gör. Gizem Akgülgil Mutlu ve İletişim Fakültesi Arş. Gör. Görkem Tılıç’ın öğrenciler ile gerçekleştirdikleri çalıştay ile sona erdi. Projenin Anıtkabir ziyareti ile başlayan ikinci günü, tarihi Ankara Ulus bölgesini (Samanpazarı, Hacıbayram Veli Cami ve Agustus tapınağı kalıntıları, Ankara Kalesi, Suluhan, Hal, Baharatçılar çarşısı vb.) kapsayan Foto-Safari, Gökyay Vakfı Satranç Müzesi gezisi ile sonlandı.

Mersin Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo, Sinema ve Televizyon Bölümünden 10 öğrencinin de dahil olduğu safari ekibi Mersin Büyükşehir Belediyesi ev sahipliğinde kentin simgesi haline gelmiş tarihi dokuyu fotoğraflamaya 18 Nisan’da Tarsus ilçesinden başladılar. Nusret Mayın Gemisi, Cleopatra Kapısı, Saint Paul Kuyusu, Kırkkaşık Bedesteni, Antik Roma Yolu, Tarihi Tarsus Evleri, Taşkuyu Mağarası ve Ashabı Kehf gibi noktaları ziyaret eden öğrenciler devamında da Soli Pompeipolis, Ortodoks Kilisesi, Latin Katolik Kilisesi’ni fotoğrafladı. Devam eden Foto-Safari süresinde de Kanlı Divane, Elaiussa Sebeste, Kız Kalesi, Cennet Cehennem Mağarası, Astım Mağarası, Uzuncaburç gibi şehrin tarihi, turistik ve doğal değerlerinin fotoğrafladılar. İki ülkenin gelecekte iletişimci/gazeteci olacak üniversite öğrencilerinin birbirlerini tanıması, kaynaşması, fotoğraf alanındaki bilgi ve becerilerini geliştirirken kendileri ve ülkeleri arasında da dostluklarını geliştirmelerine katkıda bulunma hedefi ile başlayan Foto-Safari eğitim ve etkinliğinin çıktısı olarak “Mersin-Tarsus Fotoğrafları Sergisi” 29 Mayıs-5 Haziran tarihlerinde Galeri Başkent’te sanatseverlerle buluştu.

 

 

 

Foto Safari İspanya'da

2017-2018 akademik yılı içerisinde Başkent ve Malaga Üniversiteleri İletişim Fakülteleri’nin işbirliği çerçevesinde; Mersin Büyükşehir Belediyesi, ArtMental, Mersin Üniversitesi ve Malaga Üniversitesi UNESCO Kürsüsü’nün katılımıyla gerçekleştirilen Foto-Safari Projesi’nin üçüncü etkinliği İspanya’nın Malaga kentinde gerçekleşti. 

İspanya’daki sergiye, Başkent Üniversitesi’ni temsilen İletişim Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. L. Doğan Tılıç’ın, ArtMental ve Mersin Büyükşehir Belediyesi’ni temsilen de Alican Atay’ın katıldı. Foto-Safari sürecinde; Başkent Üniversitesi öğrencilerinin, Malaga ve Mersin Üniversiteleri öğrencileri ile birlikte çektikleri fotoğraflar, Ankara ve Mersin’den sonra, 20 Kasım 2018 tarihinde Malaga Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde açılan 10 günlük bir sergiyle Malagalıların beğenisine sunuldu. Malaga medyasının da ilgi gösterdiği sergi, yerel medyada yer bulurken, sergi vesilesiyle Malaga’ya yapılan ziyaret üniversiteler arasında yeni işbirliklerinin planladığı toplantılara fırsat sağlamış oldu. Malaga Üniversitesi Rektör Yardımcıları, UNESCO Kürsüsü Başkanı, Malaga Üniversitesi İletişim Fakültesi Dekanı, Malaga Teknokent yöneticileri ve Prof. Dr. L. Doğan Tılıç’ın katıldığı toplantılarda işbirliği çerçevesinde gelecekte gerçekleştirilebilecek ortak projeler tartışıldı. Malaga ve Başkent Üniversiteleri arasındaki işbirliğinin somut bir meyvesi de, İletişim Fakültesi Öğretim Üyeleri Doç. Dr. Senem Gençtürk Hızal ve Doç. Dr. Nihan Gider Işıkman’ın 2019 Nisan ayında akademik bir etkinlik çerçevesinde Malaga’yı ziyaretleri olacak. 

   

 

Akdeniz’in İki Ucundan Mersin’e Bakmak: Foto Safari Sergisi

Başkent Üniversitesi İletişim Fakültesi, İspanya’nın tarihi Malaga Üniversitesi, UNESCO ve Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin işbirliği ile düzenlenen Foto Safari etkinliği boyunca çekilen fotoğraflardan oluşan sergi 29 Mayıs 2018 tarihinde izleyici ile buluştu.

Serginin açılışı ve ödül töreni, Başkent Üniversitesi üst yönetimi ve davetlilerin katılımıyla Prof. Dr. Abdullah Demirtaş Salonu’nda gerçekleştirildi. Açılış konuşmalarının ardından Başkent Üniversitesi İletişim Fakültesi öğrencilerinin ve Mersin Üniversitesi İletişim Fakültesi öğrencilerinin hazırladığı ve etkinlik deneyimini anlatan kısa filmler izlendi. Foto-Safari etkinliği boyunca öğrenciler tarafından çekilen fotoğraflar, fotoğraf sanatçısı İbrahim Demirel tarafından değerlendirmeye alınarak derecelendirildi. Dereceye giren eserlerin sahiplerine ödülleri verildi. 

Açılış töreninin ardından Başkent Üniversitesi Film Tasarımı Bölümü Öğretim Görevlisi Gizem Akgülgil’in küratörlüğünde Galeri Başkent’te, Başkent Üniversitesi, Malaga Üniversitesi ve Mersin Üniversitesi öğrencilerinin Foto-Safari deneyimlerinden ve duygularından şekillenerek kendi kavramını oluşturan sergi, seyircinin deneyimine sunuldu. 

Dereceye Girenler:

1. Emre Nesli Mersin Üniversitesi 

2. Asım Can Ercan Başkent Üniversitesi 

3. Jon Ander Sedano Amundarain Malaga Üniversitesi 

Jüri Özel Ödülü: Izan Guerrero Pastor Malaga Üniversitesi